ییی1
  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۴
  • ۸:۵۸

آشنایی با ۱۰ منتخب مردم استان کرمان در مجلس دهم

10 منتخب مردم استان کرمان در مجلس دهم از نظر سوابق علمی، اجرایی، تقنینی و گرایش سیاسی ترکیب متنوعی را تشکیل داده اند که امیدها برای حضوری کارآمد و موثر در خانه ملت را مضاعف کرده است.

با اعلام نتایج نهایی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان کرمان علاوه بر تغییر اساسی در آرایش سیاسی مجمع نمایندگان استان، شش نماینده نخستین بار به خانه ملت راه پیدا کردند.
زندگی نامه و سوابق منتخبان مردم استان کرمان در ۹ حوزه انتخابیه اصلی را مرور می کنیم:

۱- زرند و کوهبنان:
*حسین امیری خامکانی
سال ۱۳۳۷ در روستای ده فیاض زرند متولد شد و دارای مدرک دکترای فیزیک از دانشگاه نیوکاسل انگلستان است.
عضویت در هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان و معاون آموزشی این دانشگاه را در کارنامه خود دارد.
وی باسابقه ترین نماینده کنونی مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی به شمار می رود و نمایندگی مردم شهرستان های زرند و کوهبنان را در دوره های ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بر عهده داشته است.
امیری سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نهم و عضو موثر این کمیسیون است که در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از فهرست مشترک اصلاح طلبان و حامیان دولت با رای مردم بار دیگر منتخب این حوزه شد.

۲- کرمان و راور:
*محمدرضا پورابراهیمی داورانی
متولد سال ۱۳۴۹ در روستای داوران شهرستان رفسنجان و دارای دکترای تخصصی مدیریت مالی از دانشگاه تهران است.
عضویت در هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران از سوابق علمی پورابراهیمی است.
موسس و اولین مدیر بورس منطقه ای کرمان، موسس و رئیس موسسه آموزش عالی مهر کرمان، معاون برنامه ریزی و اداری مالی استانداری کرمان و معاون برنامه ریزی و اقتصادی شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) در کارنامه مدیریتی وی به چشم می خورد.
پورابراهیمی در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نامزد مستقل از حوزه انتخابیه کرمان و راور با رای مردم انتخاب و عضو چند کمیسیون و شورا از جمله کمیسیون اقتصادی، کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، کمیسیون تلفیق مجلس نهم، شورای پول و اعتبار و شورای اقتصاد شد.
وی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رای اول مردم کرمان و راور برای دومین بار راهی بهارستان شد.
نام محمدرضا پورابراهیمی در فهرست ائتلاف اصولگرایان برای حوزه انتخابیه کرمان و راور اعلام شد.

*محمدمهدی زاهدی
متولد سال ۱۳۳۲ در شهر کرمان، دارای دکترای تخصصی ریاضی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس است.
رئیس آموزش و پرورش شهرستان شهربابک (۱۳۶۱-۱۳۶۲)، معاون پژوهشی و قائم مقام دانشگاه شهید باهنر کرمان (۱۳۷۳-۱۳۷۶)، عضویت در شورای اسلامی شهر کرمان (۱۳۷۸-۱۳۸۴)، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (۱۳۸۴-۱۳۸۸) و سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی از جمله سوابق مدیریتی زاهدی است.
وی در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رای مردم کرمان و راور راهی بهارستان و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم شد.
زاهدی در چهار سال اخیر ریاست مجمع نمایندگان استان کرمان را نیز بر عهده داشت و عضو کمیسیون ویژه رسیدگی به برجام در مجلس نهم بود.
وی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از فهرست ائتلاف اصولگرایان دومین بار از سوی مردم کرمان و راور انتخاب شد.

۳- سیرجان و بردسیر:
*شهباز حسن پور بیگلری
متولد ۱۳۴۰ در بخش بلورد شهرستان سیرجان و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مدیریت و معادل کارشناسی ارشد است.
عضویت در سپاه پاسداران، شهردار سیرجان، مشاور و مدیرکل دفتر امور شهری استانداری کرمان از سوابق اجرایی وی است.
حسن پور نمایندگی مردم سیرجان و بردسیر در دوره های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشته و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی است.
وی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مستقل وارد عرصه شد اما از سوی حزب اعتدال و توسعه نیز مورد حمایت قرار گرفت.

۴- رفسنجان و انار:
*احمد انارکی محمدی
متولد سال ۱۳۴۸ در شهرستان انار دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی گرایش اصلاح نباتات است.
مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت کوثر به مدت پنج سال، عضو سازمان نظام مهندسی تهران، کارآفرین برتر کشاورزی، عضو کانون کارآفرینان، نماینده حاضر در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مشاور امور کشاورزی و باغداری بنیاد تعاون و حرفه آموزی کل کشور از سوابق وی است.
انارکی محمدی از فهرست مشترک اصلاح طلبان و حامیان دولت با رای مردم نخستین بار به بهارستان راه پیدا می کند.

۵-جیرفت و عنبرآباد:
*یحیی کمالی پور
متولد سال ۱۳۴۸ در شهرستان جیرفت دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق، دانشجوی دکترای تخصصی حقوق و از آزادگان دفاع مقدس است.
از سوابق مدیریتی وی می توان به معاون دادگستری جیرفت، رئیس دادگستری شهرستان بم، معاون قضایی رئیس کل دادگاه های عمومی انقلاب کرمان و رئیس شعبه هشتم دادگاه تجدید نظر و کیفری استان کرمان اشاره کرد.
وی در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی از همین حوزه انتخابیه نامزد نمایندگی بود اما در نهایت به مجلس نهم راه نیافت.
کمالی پور در این دوره از انتخابات، مستقل نامزد شد اما از سوی حزب اعتدال و توسعه نیز مورد حمایت قرار گرفت.

۶- بافت، رابر و ارزوئیه:
*علی بختیاری
متولد سال ۱۳۳۶ شهرستان بافت دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت است.
عضویت در شورای مرکزی جهاد و مسئول ستاد جنگ بافت، عضویت در شورای اوقاف و امور خیریه شهرستان بافت، مدیرکل پشتیبانی امور دام استان کرمان (۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷)، نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شیر پاستوریزه پگاه کرمان (۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹) از جمله سوابق اجرایی وی است.
بختیاری جزو فهرست اصلاح طلبان و حامیان دولت بود و با رای مردم نخستین بار بر صندلی سبز مجلس دهم می نشیند.

۷- بم، ریگان، فهرج و نرماشیر:
*حبیب الله نیکزادی پناه
متولد سال ۱۳۳۲ شهرستان خاش، بزرگ شده روستای قلعه شهید نرماشیر بم، فارغ التحصیل مهندسی کشاورزی و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است.
نیکزادی پناه از سال ۱۳۶۰ به عنوان کارشناس بانک کشاورزی سیستان و بلوچستان وارد عرصه فعالیت دولتی شد و مدیرکل شعب بانک کشاورزی در استان های مختلف از جمله سوابق مدیریتی وی بوده است.
وی از فهرست اصلاح طلبان و حامیان دولت نخستین بار به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

۸- کهنوج، منوجان، فاریاب، رودبار جنوب و قلعه گنج:
*احمد حمزه
متولد سال ۱۳۴۰ شهرستان جیرفت است و دکترای پزشکی دارد.
از سوابق حمزه می توان به مسئول مرکز بهداشتی و درمانی رودبار، مسئول مرکز بهداشت و درمان شهرستان کهنوج و همکاری پزشکی با سازمان حج و زیارت اشاره کرد.
حمزه در فهرست مشترک اصلاح طلبان و حامیان دولت قرار داشت و نخستین بار از این حوزه انتخابیه به بهارستان می رود.

۹- حوزه انتخابیه شهربابک:
*علی اسدی
متولد سال ۱۳۴۳ روستای کروم شهرستان شهربابک و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است.
وی فعالیت خود را از آموزش و پرورش شهرستان شهربابک آغاز کرد و ۱۱ سال رئیس امور مالی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان بوده است.
اسدی مدرس مراکز آموزش عالی است و از فهرست مشترک اصلاح طلبان و حامیان دولت نخستین بار منتخب مردم شهربابک شد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان با سراسر کشور در استان کرمان برگزار شد.
۶۲،۶ درصد واجدان شرایط رای دادن در استان کرمان روز جمعه هفتم اسفند برای انتخاب خبرگان ملت و نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت تا ۲۳ پای صندوق های رای رفتند و بار دیگر حضور باشکوه و حماسی را به نمایش گذاشتند.
استان کرمان با ۲۳ شهرستان و ۹ حوزه انتخابیه اصلی سه نماینده در مجلس خبرگان رهبری و ۱۰ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.
گزارش از داود رجبی

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها