123
  • ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
  • ۸:۱۱

اختلاس در راه و شهرسازی، گمرک و امور عشایری

رییس کل دادگستری استان کرمان از تشکیل پرونده اختلاس در گمرک، اداره کل راه و شهرسازی استان و امور عشایری جنوب استان کرمان خبر داد.
آقای یدالله موحد در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت:طی یک ماه گذشته براساس گزارش دیوان محاسبات استان پرونده اختلاس حدود ۲ میلیارد تومان توسط دو نفر از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی مطرح شده که در این راستا مظنونین بازداشت شده و پرونده در حال طی روند کارشناسی است.
وی ادامه داد: در مورد دیگر، براساس گزارش اداره کل اطلاعات استان مشخص شد مفاسدی در گمرکات کشور رخ می دهد که ارزیابی کالاهای موضوع اظهارنامه های وارداتی که از طریق کارشناسان و برخی کارمندان گمرک صورت گرفته است، مورد بررسی قرار گرفت.
آقای موحد با بیان اینکه در این پرونده موضوع رشوه به کارشناسان و اظهارنظر خلاف واقع صورت گرفته بود اظهار کرد: این موضوع در کرمان کشف و مشخص شد کارشناسان این اداره مشمول این وضعیت بوده و تعداد از کارمندان گمرک در شهرستان کرمان و مرتبطین آنها در سیرجان و بوشهر شناسایی و دستگیر شدند که از ۱۰ نفر بازداشت، ۴ نفر کارمند گمرک و بقیه کارشناس ارزیابی بوده اند.
رییس کل دادگستری استان کرمان افزود: برخی به بزه خود اعتراف کرده و تحقیقات تکمیلی این پرونده در حال انجام است.
عالی ترین مقام قضایی استان کرمان به دیگر پرونده اختلاسی در استان اشاره کرد و گفت: همچنین دو فقره پرونده اختلاس اداره کل امور عشایری، اتحادیه عشایری و اتحادیه تعاون روستایی جنوب استان در حال رسیدگی است که تخلفات و جرائم مالی آن سنگین و عددی در حدود ۳ میلیارد تومان توسط اداره کل اطلاعات اعلام شده است.

آقای موحد در ادامه با اشاره به فرا رسیدن هفته قوه قضاییه(۱ تا ۷ تیرماه) اظهار کرد: ۷ تیرماه سال ۱۳۶۰ انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی توسط گروهک منافقین که جزو ایادی استکبار است، رخ داد و ۷۲ تن از یاران صدیق امام و نیروهای موثر و فعال در حوزه حرکت و انقلاب ملت که از مقامات بلندپایه کشوری محسوب می شدند، به درجه شهادت نائل شدند.
وی با بیان اینکه در راس این شهداء، شهید آیت الله دکتر بهشتی بودند، افزود: نام شهید بهشتی با نام قوه قضائیه پیوند خورده به دلیل اینکه بعد از انقلاب شهید بهشتی به عنوان رییس شورای عالی قضایی کشور منصوب شده و با نگاه تحولی و ساختارسازی و محتواسازی در درون قوه این مسوولیت را پذیرفتند.
آقای موحد تصریح کرد: شهید بهشتی در کمتر از ۱۶ ماه که این مسوولیت را داشتند، پایه های محکمی برای نظام قضایی که خصیصه برجسته آن استقلال قضایی است بنا نهادند.
رییس کل دادگستری استان کرمان در ادامه با بیان اینکه از مهم ترین وظایف دستگاه قضایی رسیدگی به دعاوی و اختلافات مردم و تعقیب و مجازات مجرمان است اظهار کرد: دادگستری استان کرمان در سال گذشته در مقاطع مختلف به ۵۵۳ هزار پرونده رسیدگی و مورد صدور حکم قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه پرونده های یکتا ۲۴۲ هزار مورد بوده، افزود: در کل استان در سال ۹۶ تعداد ۳۱۶ نفر قاضی داشتیم که در سه ماه گذشته به ۳۳۴ نفر رسیده است و به طور متوسط هر قاضی در سال گذشته به یک هزار و ۷۵۰ پرونده رسیدگی کرده است.
آقای موحد گفت: رسیدگی به پرونده ها در سال ۹۶ میزان ۱۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن داشته و طی ۴ سال اخیر ۲۵ درصد پرونده های موجودی استان کاهش یافته است.
عالی ترین مقام قضائی استان کرمان با اشاره به عملکرد شوراهای حل اختلاف استان کرمان بیان کرد: ۳۳۹ واحد شورای حل اختلاف در استان فعال هستند که ۱۴۸ هزار پرونده را در سال قبل مورد رسیدگی قرار داده و رای لازم را صادر کرده اند که ۴۲ هزار مورد از این پرونده ها با صلح و سازش خاتمه یافته است.
آقای موحد تصریح کرد: شوراهای ما در نیل به صلح و سازش رتبه سوم کشور را دارند و سرجمع پرونده های این نهاد ۲۸ درصد منتهی به سازش شده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه در حوزه های قضایی مانند ریگان، ارزوئیه، نرماشیر و ساردوییه بهترین وضعیت را در صلح و سازش داشته ایم افزود: طی سه سال گذشته ۶ واحد قضایی به واحدهای قضایی استان افزوده شد و جذب قضات بومی را در استان با اجازه قوه قضاییه داشته ایم.
آقای موحد با اشاره به برگزاری دومین دوره کارآموزی قضایی خاص در استان کرمان عنوان کرد: با این دوره ها می توانیم مشکلات ناشی از کمبود قاضی را رفع کرده ضمن آنکه می توان جنوبشرق کشور را نیز پوشش دهیم.
رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکی از سیاست های کلان نظام قضایی کشور کاهش جمعیت کیفری است و برنامه های متنوعی در این راستا اجرا می شود و کرمان جزو
استان های برتر در اجرای این برنامه ها بود و یکی از موارد در این زمینه مجازات های جایگزین حبس بود.
وی افزود: ۹۶ نفر از محکومان زندانی استان در ۵ نوبت در مناسبت های ملی و مذهبی مشمول عفو مقام معظم رهبری و آزاد شده اند.
آقای موحد تصریح کرد: ۲۳۸ نفر از محکومان مواد مخدر دارای مجازات اعدام به حبس تعزیری درجه یک موقت تبدیل شده و حبس جایگزین اعدام در حال اجراست.
وی بیان کرد: ۱۱۸۱ نفر از مجازات حبس ابد محکومان جرائم مواد مخدر به حبس تعزیری درجه دو تبدیل شده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان اظهار کرد: انتقال زندانیان سیستان و بلوچستان به محل اقامت خودشان و مسترد کردن ۱۲۰ نفر از زندانیان اتباع افغانی به کشورشان از برنامه های دادگستری استان در سال جاری است.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت امنیتی استان در سال ۹۶ افزود: در سایه وفاق و همدلی دستگاه های قضایی، امنیتی و اطلاعاتی سطح استان، برخوردهای قضایی قاطع و عبرت آموز با مجرمان انجام و موجب کاهش ۲۸ درصدی رخدادهای ناامنی و افزایش شاخص های امنیتی در استان شد.
آقای موحد تصریح کرد: یکی از اقدامات موثر در این زمینه میثاق نامه عدالت و امنیت پایدار با محوریت دادگستری و همکاری شورای تامین با سران طوایف و روحانیون جنوب استان بود.
وی ادامه داد: در مجموع، وقوع قتل مسلحانه در سطح استان ۳۹ درصد کاهش و قتل عادی ۱۷ درصد کاهش داشته است.
آقای موحد بیان کرد: جرم ۸۴ درصد زندانیان استان کرمان مربوط به جرایم مواد مخدر است که ۶۲ درصد مواد مخدر و سرقت ۲۲ درصد را شامل می شود و ۱۶ درصد مربوط به سایر جرائم است.
رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اغتشاشات دی ماه گذشته و سه ماهه اول امسال گفت: همکاران قضایی به ویژه دادستان ها با تدابیر پیشگیرانه و کنترلی و با برخورد مناسب توانستند موارد را کنترل کنند و به اذعان مسوولان کشوری کرمان یکی از استان هایی است که بهترین عملکرد را در این مسائل داشته است.
وی ادامه داد: ۴۳ پرونده در بحث محکومان دستگیر شده در اغتشاشات دی ماه سال گذشته تشکیل شد که برای ۸ مورد قرار منع تعقیب صادر، ۱۴ مورد منتهی به صدور محکومیت کیفری و ۲۱ مورد در حال رسیدگی است.
آقای موحد در ادامه با اشاره به عملکرد شورای حفظ حقوق عامه در استان کرمان بیان کرد: در سال گذشته ۱۵۷۰ هکتار اراضی دولتی رفع تصرف شد، ۱۵۳ مورد حکم قلع و قمع اجرا و ۸۱۸ نفر در استان تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند.
وی تصریح کرد: ۹ هزار هکتار اراضی دولتی در ۴ سال گذشته در استان اعاده شده است.
رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به چند پرونده کلاهبرداری گفت: در یک پرونده کلاهبرداری از ۲۳ شهروند با ادعای اعمال نفوذ نزد شهردار و استاندار و قضات صورت گرفته بود که مجرم شناسایی و دستگیر و روانه زندان شده است.
وی افزود: یک نفر کلاهبردار رایانه ای نیز دستگیر شد و به ۱۰۰ فقره کلاهبرداری اقرار کرد اما به دلیل اینکه عمدتا کلاهبرداری ها در حوزه مشهد بود، مجرم و پرونده به دادسرای مشهد ارجاع شد.
آقای موحد گفت: پرونده ای در زمینه ارتشاء یکی از مدیران صنعت و معدن استان نیز در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه های هفته قوه قضاییه در استان کرمان عنوان کرد: دیدار با نماینده ولی فقیه در استان نخستین برنامه بود و افتتاحیه دومین جشنواره قلم و عدالت برنامه دیگر این هفته است که نخستین دوره این جشنواره سال قبل در استان برگزار
شد.
آقای موحد افزود: سخنرانی روسای دادگستری ها در نماز جمعه، دیدار با مجمع نمایندگان استان، جلسه مشترک شورای اداری و قضایی استان، غبارروبی و عطرافشانی قبور مطهر شهداء و دیدار با خانواده شهداء و … از دیگر برنامه های هفته قوه قضاییه در استان کرمان است.
رییس کل دادگستری استان کرمان در پایان با اشاره به مشکلات دستگاه قضایی از جمله کمبود نیروی انسانی بیان کرد: ۶۷۰ پست قضایی مصوب داریم که ۳۳۴ مورد یعنی ۵۰ درصد آن اشغال است و مابقی بلاتصدی است که نیاز به اعتبار دارد.

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها