۲۰۱۸۰۸۱۱_۱۱۱۷۴۲
  • ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
  • ۷:۳۵

ایجاد رشته های جدید در دانشگاه جامع علمی کاربردی، منطبق با نیاز جامعه

 

 

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی  استان کرمان  از  ایجاد رشته های  جدید در دانشگاه جامع علمی کاربردی، منطبق با نیاز جامعه  خبر داد.
دکتر سمیرا ملاپور راشدی، سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان، در نشست خبری ضمن گرامیداشت  روز خبر نگار، نقش آنان  را در عرصه اطلاع رسانی ارزشمند ذکر کرد و افزود : خبر نگاران واسط مردم و مسئولین  هستند و ویژگی خاص آنها حق طلبی و شفاف سازی اطلاعات  و رویداد ها  در جهت منافع مردم و کشور می باشد .
گفتنی است در این نشست دکتر زاهدی عضو  کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز حضور داشت و  از  نقش  و جایگاه  دانشگاه  جامع علمی و کار بردی در ارتقاء  علم و آموزش های نظری  همراه با افزایش مهارت دانشجویان  سخن گفت .
دکتر خانم  ملا پور  راشدی   در آغاز این نشست، به ربع قرن فعالیت دانشگاه جامعه علمی کاربردی اشاره کرد و افزود: این دانشگاه  از آغاز فعالیت هایش تا کنون  فراز و نشیب های زیادی پشت سر گذاشته ودر حوزه اهداف تعریف شده  گام های مؤثری برداشته است .
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان بیان داشت:  تمرکز ما بر توسعه کیفی است  و از امسال رتبه بندی علمی کاربردی ها در سه سطح انجام می شود.وی افزود: پذیرش های بدون آزمون در نظام آموزشی مهارتی از نیمه دوم مرداد تا نیمه شهریور است و رشته های جدید و مطابق با نیازهای جامعه مد نظر است.این مسئول ابراز داشت: رسانه ها در شناساندن رشته ها ی جدید که در راستای شغل جدید است؛ می توانند کمک کنند. وی افزود : مراکز نوآوری را در دانشگاه از سال ۹۴ با مرکز فیروزه در شهربابک فعال کردیم که با ۲۵ واحد فنآور در ارتباط است؛ دو مرکز رشد و فناوری نیز در مرکز نوبنیاد سیرجان و دانشگاه علمی کاربردی هواپیمایی ماهان نیز مشغول به فعالیت هستند که اینها جایگاه ویژه ای دارند و مرکز فیروزه روی اقتصاد شهربابک تأثیر دارد.
دکتر راشدی به فرآیند جذب مدرسان در قالب فراخوان در کارگروه های متخصص و مهارت سنج، طرح رتبه بندی مدرسان این دانشگاه، افزایش ۵ تا ۸ درصدی شهریه ها در سال تحصیلی جدید هم اشاره و بیان کرد: تفاوت های عمده ای در این دانشگاه با دیگر دانشگاه ها وجود دارد و آن به جهت عناوین درسی و رشته ای و تفاوت های محتوایی است؛ حدود ۴۰۰ عنوان رشته وجود دارد که متناسب با یک تخصص شغلی یا مهارت در جامعه تعریف شده است.
وی با متذکر شدن این مطلب که ما مانند دیگر دانشگاه ها توقع کارهای تحقیقاتی آنچنانی از مدرسان نداریم بلکه شناخت مهارت ها مد نظر است؛ گفت: درس کاربینی و کارورزی را جزو دروس عمومی قرار دادیم که همه باید آن را بگذرانند که این درس اهمیت ویژه ای دارد.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان به تعریف مقطع تحصیلی پودمانی در زمانی که لزوم اجرایی داشت اشاره کرد که با هدف کمک به تحصیل در کنار اشتغال انجام شد و گفت: تک پودمان های مهارتی نیز در مدت بسیار کم برای بنگاه ها و… تعریف شده و کلینیک های کارآفرینی را همه مراکز باید داشته باشند.
وی بیان داشت: ۳۰ مرکز وابسته تا سال ۹۶ از جمله جهاد دانشگاهی، بلدالامین و…داشتیم و در حال حاضر ۱۴ مرکز فعال در استان وجود دارد که در رشته ها، نیازهای کنونی جامعه و نیازهای آتی را هم تا آنجا که برای ما تعریف شود، مد نظر قرار می دهیم؛ در این ۲۵ سال جاهایی توانستیم و بعضی جاها نتوانستیم به آن توقعی که از این دانشگاه بوده برسیم و اینها در حال آسیب شناسی و به روز رسانی است.
دکتر راشدی تصریح کرد : بیش از ۵۰ درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه وارد بازار کار شدند و رصد و معرفی دانش آموختگان به جامعه در قالب نمایشگاه ها و  یا در قالب مستند از برنامه ها یی است که اجرا خواهد شد.  وی همچنین به رتبه برتر  دانشگاه علمی کاربردی در عرصه حضور  در  نمایشگاه های داخل و خارج نیز اشاره داشت .
سیستم آموزش عالی  پاسخگوی نیازهای کشور نیست
دکتر زاهدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی  نیز بیان داشت: سیستم آموزش عالی دارای اشکال  است  و پاسخگوی نیازهای کشور نیست و باید پوست اندازی کند و به سمت آموزش مهارتی برود و از این حیث همه دانشگاه ها باید به نوعی علمی کاربردی و مهارتی شود. وی افزود:  باید ۷۰ درصد رشته های دانشگاهی، مهارتی باشد اما الان تنها ۲۲ درصد آموزش عالی ما مهارتی است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، مدرک گرایی را خطر بزرگی دانست که کشور را تهدید می کند و افزود: باید به آموزش مهارتی بها دهیم تا مدرک و ملاک حقوق را مهارت های بیشتر بگذاریم.
وی در خصوص سؤال از رییس جمهور توضیح داد: مردم مطالبه دارند‌ و حتی اکثر  کسانی که به روحانی رأی دادند از وضع موجود گلایه دارند،  وی گفت:  در این خصوص  سئوالاتی از رئیس جمهور داریم  و همه  اقتصادی است تا شفافیت ایجاد شود  .

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها