1
  • ۱۱ دی ۱۳۹۶
  • ۱۰:۲۸

برای کاهش تلفات زمین‌لرزه، تنها راه مقاوم سازی ساختمان‌ها است

نشست علمی – تخصصی «بررسی زمین‌لرزه‌های اخیر استان کرمان» در مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان کرمان برگزار شد.
مهندس رشیدی مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان در این نشست از اهمیت آگاهی مردم از بخش‌های مختف زمین‌شناسی و لرزه‌نگاری گفت و اظهار داشت: امروزه با توجه به زلزله‌های اخیر، آگاهی بخشی بسیار مهم و با اهمیت است، سازمان زمین‌شناسی یک مجموعه علمی – تخصصی بوده و می‌تواند در این زمینه موثر باشد.
وی با بیان اینکه درباره زمین‌لرزه‌های اخیر کرمان تحقیقات علمی و صحرایی صورت گرفته است، گفت: این یافته‌ها نباید تنها در کنفرانسهای تخصصی بیان و در آن بماند، و آن‌ها باید گسترش یافته و مردم از آن‌ها آگاهی داشته باشند.
وی سازمان زمین‌شناسی ایران را سازمانی نوپا و جوان دانست و ابراز داشت: در برخی از کشورهای دنیا سازمان‌های زمینشناسی با قدمت ۲۰۰ سال دارند، اما ایران سازمانی ۵۸ ساله داشته و در کرمان نیز ۳۶ سال می‌باشد، این به این معناست که ما در کرمان تنها از سال ۱۳۶۰ مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی داریم.
رشیدی کار مرکز زمین‌شناسی را برداشت‌های صحرایی بیان و اظهار کرد: دانشمندان ما توانمندی‌های علمی زیادی دارند، بهترین کارشناسان هر کشور در مرکز زمین‌شناسی آن کشور هستند و در کشور نیز این مهم وجود دارد و این متخصصین جزء بهترین‌های دنیا هستند و علم و تجربه را درهم آمیخته‌اند تا در خدمت مردم باشند.
وی عنوان کرد: شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، در اوایل سال گذشته مصوب کرد که ۵ کلانشهر کشور مطالعات لرزه‌خیزی آن‌ها با دقت بیشتری صورت بگیرد.
رشیدی افزود: این اقدام را در استان کرمان، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی انجام می‌دهند و این فرایند با دقیق‌سازی در مقیاس ۱۰۰ هزار انجام شده است.
وی با بیان اینکه باید بپذیریم که در زمان زلزله هیچ راه گریزی نیست، عنوان داشت: در زلزله هیچ جای امنی وجود ندارد و تنها راه آن این است که ساختمان‌هاا را مقاوم بسازید، در بسیاری از شهرها فرهنگ مقاوم ساختن منازل وجود دارد و باید آن را گسترش دهیم.
• زلزله خاموش استان فرونشست زمین است، کاهش برداشت‌ ضروری‌ست
مهندس دُرّ‌زاده مسئول اداره مخاطرات زمین شناسی بیان داشت کرمان در جنوب شرقی کشور با ۱۸۳۱۹۳ کیلومتر مربع وسعت ،۱۱در صد خاک کشور را تشکیل می دهد . وی گفت : کلیه مخاطرات زمین زاد که در جوامع بشری و تاسیسات شهری را به گونه ای تحت تاثیر خود قرار می دهند مخاطرات طبیعی گفته می شود که این مخاطرات شامل زمین لرزه ، فرونشست ، سیل و فرسایش زمین و ریزگرد ها می باشند و افزود مخاطرات طبیعی همچون خیلی از جاهای کشور و دنیا در کرمان هم امکان وقوع دارد و تا آنجا که امکان دارد باید توسط نهاد های مرتبط مدیریت و یا با تمهیداتی از ایجاد خسارات جلوگیری شود .
وی از فرونشست به عنوان یک زلزله خاموش نام برد و گفت: فرونشست یکی از مهمترین مسائل روز استان است، که نتیجه برداشت اضافه در استان است.
وی گفت زلزله می تواند در برخی مواقع محفره‌های عظیمی را ایجاد ‌کند که می‌تواند حتی جوامع شهری را تحت تاثیر قرار دهد.
وی افزود: علاوه بر شهر کرمان، شهرستان‌های رفسنجان، جیرفت و فاریاب نیز در این زمینه دشت‌های خطر‌سازی دارند.
وی با اشاره به اینکه در استان کرمان زلزله هایی در راور، کوهبنان، کوهساران، گلباف، فاریاب، جیرفت صورت گرفته که از این تعداد ۶ زلزله بالای ۶ ریشتر بوده و همه استان کرمان را تحت تاثیر قرار داده است، بیشترین آن‌ها در آذر‌ماه اتفاق افتاده‌اند.
در‌زاده با بیان اینکه سیل و توفان خسارت‌های بیشتری نسبت به زلزله داشته‌اند، اظهار کرد: از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، میلادی در کشور‌های دنیا بیش از ۲۱ میلیارد دلار خسارت دیده‌اند، اما زمین‌لرزه ۱۸ میلیارد دلار خسارت داشته است.
وی درباره راه‌های پیشگیری از این مخاطرات هم گفت: صیانت از آب‌های زیر زمینی برای فرونشست زمین، مقاوم‌سازی و نوسازی بافت‌های فرسوده برای پیشگیری از تلفات زلزله و جنگل‌کاری و مرتع‌داری برای توفان پیشنهاد شده است اما هنوز متاسفانه در زمینه سیل مطالعات کاملی صورت نگرفته است. وی یاد آور شد .
• دو گپ منطقه‌ای در استان کرمان وجود دارد
دکتر رشیدی‌هوشمند دیگر کارشناس این مرکز نیز در این جلسه استان کرمان را دارای زمین‌لرزه‌های مخرب بیان و خاطرنشان ساخت: استان کرمان در جنوب باختر ایران قرار گرفته و زمین‌لرزه‌های مخربی را در این منطقه داشته ایم
وی عنوان داشت: ۱۲ زمین‌لرزه‌ استان همراه با گسیختگی سطحی بوده‌اند که در ۴۰ سال گذشته حتی در کشور هم بی‌نظیر بوده است.
وی کرمان را دارای گسل‌های متعدد و بزرگ خواند و ابراز داشت: کرمان ۱۲۰ گسل فعال دارد که تاکنون شناسایی شده‌اند، کرمان نیز گسل‌هایی دارد .رشیدی‌هوشمند، با بیان اینکه در استان کرمان دو گسل وجود دارد که طی صد سال اخیر هنوز فعالیتی نداشته‌اند، گفت: در استان کرمان دو گپ منطقه‌ای داریم، سبزواران که به دلفارد می‌رسد، و نایبند که از ۴ فرسنگ سیرچ شروع شده و تا دیگ رستم ادامه دارد، دو گسلی هستند که با وجود فعال بودن، فعالیتی در صد ساله اخیر نداشته‌اند.
وی به فراوانی زمین‌لرزه‌ها در استان کرمان اشاره کرد و گفت: کرمان زمین‌لرزه‌های زیادی دارد اما در تاریخش بیشترین آن‌ها در سال ۱۳۶۰ بوده است.
رشیدی‌هوشمند با بیان اینکه در کرمان زلزله‌های با قدرت بزرگ نداشته‌ایم، ادامه داد: اما کرمان گسل‌های بسیار زیادی دارد و ۱۴ گسل در شعاع ۲۵ کیلومتری در این شهر وجود دارد که گسل‌های زنگی‌آباد، سراسیاب، بازرگان و توکل‌آباد از جمله آن‌ها می‌باشند، برخی از آن‌ها می‌توانند زمین لرزه‌های بزرگی داشته باشد.
وی همه شایعات در فضای مجازی ر رد کرد و گفت: به شایعات فضای مجازی توجه نکنید، هیچ ارتباطی میان نور و زمین‌لرزه وجود ندارد و یا اینکه هیچ فرکانسی آن قدرت را ندارد که بتواند منجر به زلزله شود .

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها