p1---2859
  • ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۷:۱۲

به بهانه انتصاب مشاور جدید استاندار

سرمقاله روزنامه واقعه – چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۹۷
به قلم محمدصادق طاهری – مدیرمسئول روزنامه واقعه

به بهانه انتصاب مشاور جدید استاندار
هدف نهایی هر مجموعه اجرایی، کسب رضایتمندی مردم است. تخصصی ترین حوزه با پیچیده ترین وظیفه و خدماتی ترین حوزه با ساده ترین رفتار مراوده ای، در یک نقطه مشترک هستند: برآورده کردن خواسته های قانونی و شرعی مردم و جلب رضایت آنان!
این عدالت را همه باید درک کنند. معلمان، فرهنگیان، دانش آموزان، دانشجویان، دانشگاهیان، کارگران، کارمندان، کسبه، نیروهای نظامی و انتظامی، امنیتی و… حتی قضات و مجریان دستگاه عدالت!
کسب رضایت همه اقشار جامعه، با هر تفکر و مرام باید محور حرکت همه ی کسانی باشد که در دایره ی مسئولیت، قدم نهاده اند.
در این میان شاید تحقق عدالت رسانه ای، ذره ای با حوزه های دیگر تفاوت داشته باشد. نه از نظر ماهوی که از نظر تبعات کار!
این که اگر اصحاب رسانه، عدالت و انصاف اجرایی را با گوشت و خون خود لمس کنند، تحقیقاً با نگاهی امیدوارانه تر و روشن تر می توانند وظیفه ی خود را که همانا تقویت ارکان نظام است به انجام برسانند و عدالت دریافت شده را به تمام شریان های جامعه، جاری نمایند.
و… این جماعت چقدر خوب اکسیر ناب انصاف و حقیقت مداری را می شناسند و می فهمند.
از نگاه آنان، عنصر رسانه یعنی مرجع رسانه و کارکرد رسانه!
درست است که یک نویسنده و یک روزنامه نگار و یک مطبوعاتی، دارای شخصیت حقیقی مجزا و مستقلی است، اما در حوزه ی فعالیت رسانه ای، تنها شخصیت حقوقی او و کارکرد و تجلی اندیشه اش، تعیین کننده است. این را تمام کسانی که مرتبط با حوزه ی رسانه هستند باید بدانند و به آن عمل کنند. کاری نداشته باشند که فلان روزنامه نگار، اصلاح طلب است، اصول گراست، عضو فلان حزب است، وابسته به فلان مجموعه است، از نزدیکان مقامات است، سیرجانی یا رفسنجانی یا… کرمانی است، در دفتر فلان نماینده مجلس کار می کند، مسئول روابط عمومی فلان اداره است، سفارش شده ی فلان کس است، عضو فلان نهاد صنفی است… اینها هیچ کدام نباید برای کسانی که به هر نحو با رسانه ها مرتبط هستند، ملاک باشد.
عجیب است اگر بدانید بیش از هرکس همان روزنامه نگاری که مورد لطف نابجا قرار گرفته، مروج بی عدالتی خواهد بود. پس حواسمان جمع باشد و با اصحاب مطبوعات، متناسب با کارکردشان برخورد کنیم.
نگاه رسانه ای خود را باز کنیم و ببینیم بازده خبری شان چه بوده و با چه ضریبی از امید و صداقت، اخبار و مطالب حوزه های اجرایی را منعکس کرده اند.
این شاه بیتِ ارتباط و ممیزی یک رسانه است، نه شاخص وابستگی های پشت پرده!
از امروز مشاور رسانه ای استاندار، با چهره های گوناگون مطبوعاتی و رسانه ای مواجه خواهد شد که باید با هر کدام تعامل عدالت مندانه ای برقرار کند. او باید خط و ربط و جناح و وابستگی و خوش گویی و بدگویی و تیپ و قیافه را پشت در بگذارد و تنها به یک نقطه خیره شود: کارکرد رسانه ای افراد!
نگاه کند ببیند فلان روزنامه نگارِ متوقع، تا چه حد اخبار استان را پوشش داده و به اطلاع مردم رسانده و از این رهگذر چراغ امید را در دل ها روشن نگاه داشته است.
تشخیص این مهم، مهمترین وظیفه ی یک مشاور رسانه ای است، خصوصا که مشاور رسانه ای استاندار هم باشد.هرچند که استاندار، خود جان سخن را گفته است: «مشاوراستاندار در امور رسانه، متعلق به هیچ گروه و حزبی نیست.»

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها