5 copy - Copy
  • ۰۶ دی ۱۳۹۶
  • ۸:۰۴

حفظ سرمایه های ملی، کمتر از حفظ امنیت ملی نیست

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان ،حفظ سرمایه‌های ملی را کمتر از حفظ امنیت ملی ندانست و اضافه کرد: ساختمان‌های ما پس از ۳۰ سال از زمان ساخت به عنوان کلنگی محسوب می‌شوند این در حالی است که در کشورهای دیگر ساختمان‌ها طی چند نسل مورد استفاده قرار می‌گیرند و از استحکام لازم برخوردارند.
اهمیت و نقش موثر نظام مهندسی ساختمان استان کرمان در زلزله اخیر هجدک به خوبی نمایان شد وخوشبختانه با توجه به باز سازی هایی که قبلا انجام شده بود در این زلزله خساراتهای جانی نداشتیم . زلزله های اخیر به ما یاد آور می شود که صنعت ساختمان باید به دست متخصصین و اهل فن سپرده شود، از آغاز تا پایان پروژه .
مهندس مجید اسماعیلیان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان در نشست خبری به مناسبت چهاردهمین سالگرد زمین ‌لرزه بم و در روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی،ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره جان باختگان زلزله بم و زلزله اخیر کرمانشاه طی سخنانی از جایگاه صنعت ساختمان و عملکرد این سازمان طی ۲۲ سال که از قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می گذرد چنین بیان داشت: در سراسر کشور ۳۱ سازمان نظام مهندسی ساختمان و ۳۰۰ نمایندگی مشغول به فعالیت هستند که عملکرد ها را می توان در سه بخش بیان کرد در بخش نخست، سازمان در حوزه آموزش و ترویج مقررات ملی ساختمان به اعضاء خود، فعالیت می کند که برطبق تجربه،روز بروز نیاز به بخش آموزش بیشتر احساس می شود . فارغ االتحصیلان در هفت رشته عضو سازمان هستند وموظفیم سطح علمی و فنی اعضاء را بروز نگه داریم .
مهندس اسماعیلیان خاطر نشان کرد : موضوع کنترل خدمات اعضاء از دغدغه های ما می باشد و تعداد اندکی از اعضاء در ابتدا با این موضوع موافق نبودند که سالها وقت و هزینه صرف کرده اند و از دانشگاه مدرک گرفته اند چه لزومی دارد که عده ای به بحث کنترل ورود می کنند و در بخش طراحی یا اجرا خود را صاحب نظر بدانند. اما خوشبختانه این نظرهای مشورتی پیامد خوبی داشته است.
وی تاکید کرد: زلزله اخیر منطقه هجدک که در دهم آذرماه رخ داد یک آزمون بود از عملکرد نظامات مهندسی و مقررات ملی، ما فراموش نکرده ایم که در سال ۸۳ در شهرستان زرند و راور زلزله ای رخ داد و تعدادی از هموطنان ما جانشان را از دست دادند از آن پس با ورود مدیریت اجرایی استان از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مجموعه نظام مهندسی، روند باز سازی صورت گرفت و با توجه به اینکه
باز سازی ها با نگرش به حداقل های مقررات ملی انجام شد با این حال مشاهده کردیم که خوشبختانه با زلزله اخیر خسارت جانی نداشتیم .
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان به زلزله بم اشاره نمود و افزود: در حادثه زلزله بم ، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان،مدیریت کنترل و نظارت بر عملکرد مهندسین ناظر را برعهده داشت و خوشبختانه به گواه گفته کسانی که از بیرون از سازمان نظاره گر بودند، نحوه باز سازی و نظارت ها را مطلوب ارزیابی کردند .
وی بیان داشت : در سال ۹۶ با استناد بر اینکه استان کرمان مرکز آموزش و ترویج مقررات ملی جنوب شرق ایران شناخته می شود موفق شدیم که تا این لحظه ۸۷ دوره و همایش آموزشی برگزار کنیم و مجموعا ۵۳۴۱ نفر در این دوره ها شرکت نمودند به عبارتی بیش از ۵ میلیون نفر ساعت دوره آموزشی برگزار کردیم که هزینه های آن نیز بر عهده اعضاء بود و سازمان نظام مهندسی هیچ اعتباری از دولت در یافت نمی کند .
وی از متولی‌زدگی صنعت ساختمان گلایه کرد و افزود : بازسازی بم یک بازسازی باکیفیت بود، همچنین ما به دنبال تغییر در مسئولیت‌ها نیستیم اما باید نقاط ضعف و قوت مقررات را مشخص کنیم و یک بار برای همیشه صنعت ساختمان را به دست اهل آن و متخصصان بسپاریم.متاسفانه صنعت ساختمان متولیان فراوانی دارد و هر کس خود را مجاز می داند در این حوزه ورود کند .
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان عنوان کرد : متاسفانه بعد از اتفاق کرمانشاه هجمه بسیار شدیدی به جامعه نظام مهندسی صورت گرفت ودر تخریب بیمارستان‌ کرمانشاه ، نظام مهندسی ساختمان را مقصر دانستند در صورتی که نظام مهندسی ساختمان در ساخت آن دخیل نبوده است، اعتبار این ساختمان‌ها دولتی است و کارفرما ی این ساختمان‌ها وزارت بهداشت و درمان است و افرادی که خدمات فنی می‌دهند توسط سازمان برنامه‌ وبودجه صلاحیت آنها تعیین می‌شود و به هیچ‌وجه سازمان نظام مهندسی ساختمان در این زمینه اقدامی انجام نمی‌دهد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با بیان این مطلب که در چرخه ساخت و ساز فقط یک حلقه آن را مهندسین تشکیل می‌دهند و سایر آنها شامل تولیدات مصالح، واردات مصالح وکارگر آموزش دیده ماهر و … هستند، عنوان کرد: باید متولی ساخت و ساز به صاحبان صلاحیت سپرده شود .
وی تاکید کرد: فرهنگسازی در بین مردم در هنگام روبرو شدن با حوادث به آموزش نیاز دارد تا در قبال این گونه حوادث مردم از آسایش روانی برخودار شوند و با یک لرزه کوچک سراسیمه به خیابان‌ها هجوم نیاورند که در این زمینه رسانه‌ها می‌توانند کمک کنند.
مهندس اسماعیلیان با بیان این مطلب که نظام مهندسی همواره در کنار مدیریت استان است و با سیاست‌های استاندار کرمان همراه هستیم، ادامه داد: در ساختمان‌سازی پروانه را به نام شخصی صادر می‌کنند که دارای زمین است و هیچ‌گاه سوال نمی‌شود که آیا در این زمینه تخصصی دارد یا خیر؟
وی زلزله بم را تلنگری در کنار گوش جامعه مهندسی دانست و افزود: ناظر باید به عنوان یک شغل دیده شود و ناظر باید در کارگاه‌های ساختمانی مقیم باشد و این مهم را پیشنهاد داده‌ایم.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان حفظ سرمایه‌های ملی را کمتر از حفظ امنیت ملی ندانست و اضافه کرد: ساختمان‌های ما پس از ۳۰ سال از زمان ساخت به عنوان کلنگی محسوب می‌شوند این در حالی است که در کشورهای دیگر ساختمان‌ها طی چند نسل مورد استفاده قرار می‌گیرند و از استحکام لازم برخوردارند.
مهندس اسماعیلیان در بخش دیگر به بخش نما سازی ساختمان اشاره داشت و افزود: نمای ساختمان یک حق مالکانه نیست و حق عمومی شهروندان است و طراحی نما باید به گونه ای باشد که عابرین با دیدن نمای ساختمان‌ها درسطح شهر احساس آرامش داشته باشند.
وی همچنین استفاده از طراحی های سنتی در نمای ساختمان با حفظ مقررات ملی و استحکام بخشی برای شهر کرمان ضروری دانست .
وی با اشاره به اینکه در شهر کرمان آشفتگی در نماهای ساختمانی سیمای شهر را زشت کرده است گفت: باید دستگاه‌های مرتبط در این زمینه ورود کرده و اجازه ندهند تا هر نمایی در شهر اجرا شود.
مهندس اسماعیلیان با بیان اینکه اگر تمام مقررات ملی ساختمان را در ساخت و سازها اجرا کنیم حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد در قیمت تمام شده ساختمان اثر دارد افزود: متاسفانه مردم حاضر نیستند برای محل سکونت خود که شاید یک بار در طول عمر است زیر نظر متخصصان هزینه کنند تا در هنگام حوادث، جان‌پناه آنها باشد.

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها