p1---2860
  • ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۸:۰۹

دستاورد بزرگ دیپلماسی از نگاه ملی

سرمقاله روزنامه واقعه – شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۹۷
به قلم محمدصادق طاهری – مدیرمسئول روزنامه واقعه

دستاورد بزرگ دیپلماسی از نگاه ملی
دیپلماسی، دو زبان دارد: زبان اول برای طرف های خارجی و زبان دوم برای مردم!
و این اصل، برای کشور ما بسیار پررنگ تر است. زیرا در این کشور، گروهی از مردم دیدگاهی دارند که نمی توان آن را نادیده گرفت. گروهی که عقیده دارند راه ارتباط با دنیا برای ما کاملاً باز است و آمریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان و اروپا و کانادا، همه از ته دل مایلند رابطه ی دوستانه و مبتنی بر الفبای دوستی و دیپلماتیک با ایران داشته باشند، اما نظام جمهوری اسلامی با بی اعتمادی به غرب، مانع برقراری این رابطه می شود!
این دیدگاهِ عده ای از هم وطنان و شهروندان جمهوری اسلامی است و هیچ کس هم نمی تواند آن را نادیده بگیرد و به آن بی احترامی کند. عقیده شان این است و این عقیده هم، برآیند تمام اتفاقاتی است که در چهل سال گذشته رخ داده است. لذا جمهوری اسلامی و سران نظام، در لحن دوم دیپلماسی، باید به این گروه پاسخ دهند و ثابت کنند که عقیده شان درست است یا غلط!
در آستانه ی مذاکره با ۶ کشور غربی و شکل گیری برجام، این نحله ی فکری با تمام قوا به صحنه آمد و خواستار انجام مذاکره و رسیدن به نتیجه شد. از وزیر و وکیل گرفته تا
روزنامه نگار و نویسنده و استاد دانشگاه و تحلیل گر سیاسی و حتی هنرمندان و هنرپیشه های سینما!
و… نظام در عین دمکراسی و با هوشمندی تمام و بر مدار احترام به این دیدگاه، وارد
عرصه ای جدید در دیپلماسی شد و پس از یک سلسله تعاملات بعضاً شگفت انگیز و نوبِبا، توافقی را به انجام رساند به نام برجام! توافقی که اگر به فرجام می رسید و برای همیشه تحریم ها و تهدیدهای غرب بر علیه کشورمان را پایان می بخشید، تحقیقاً در فضای سیاست داخلی و افکار عمومی، یک معنا داشت و… اگر نافرجام می ماند و به مرحله ی عمل نمی رسید، معنایی دیگر!
امروز … برجام با خروج آمریکا و با بدعهدی غرب، بزرگترین و شکوه مندترین دستاورد را نه در حوزه ی سیاست خارجی که در بحث اتحاد ملی و نیل به یک دیدگاه کاملاً مشترک، برایمان به ارمغان آورده است. دستاوردی که حقانیت نظام مقدس جمهوری اسلامی را برای دهه های دیگر و برای نسل هایی که هنوز نیامده اند، اثبات می کند، مبارک مان باد!

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها