ContentImages_80760
  • ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۷:۵۲

راه اندازی کارخانه زغال سنگ کوره بلند شرکت میدکو؛ تا پایان امسال در استان کرمان

مهندس علیرضا رزم حسینی در دیدار نمایندگان جامعه کار و کارگری به مناسبت به هفته کارگری ضمن تبریک نیمه شعبان به مدافعان حقوق کار و کارگر با اشاره به مشکلات حوزه زغال سنگ در استان کرمان اظهار کرد: در یک دولت هشت ساله، یکسری سیاست های اقتصادی در کشور اجرایی شد که باعث ایجاد مشکلاتی در شرایط کنونی شده است که یکی از این موضوعات در افزایش بالا رفتن قیمت تمام شده زغال سنگ و حتی برخی مواد معدنی در کشور و به ویژه استان کرمان شد.
وی با تاکید بر اینکه در دولت یازدهم مسئله زغال استان کرمان را به صورت ویژه حل کردیم اظهار کرد: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته در دولت و توسط نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، شاهد بودیم که در پایان سال گذشته تعهدات نسبت به کارگران حوزه زغال سنگ استان کرمان پرداخت شود.
مهندس رزم حسینی با انتقاد از یکی بودن متولی مصرف و تولید زغال سنگ در کشور ادامه داد: افزایش قیمت زغال سنگ سبب خواهد شد که این حوزه توجیه اقتصادی داشته باشد اما متاسفانه علی رغم همه پیگیری هایی که توسط وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی صورت گرفت، تاکنون این موضوع عملیاتی نشده است.
عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان با اعلام آمادگی دولت برای کمک به کاهش قیمت تمام شده زغال سنگ در استان کرمان، گفت: متاسفانه شاهد هستیم به دلیل آنکه از تکنولوژی های نوین استخراج در صنعت زغال عقب بوده و نتوانستیم با گزینه های خارجی خود رقابت کنیم، قیمت تمام شده زغال سنگ در کشور افزایش پیدا کند و این آمادگی را داریم که از صندوق توسعه ملی ۲۰۰ میلیون دلار تسهیلات برای ورود تکنولوژی های نوین به این حوزه تسهیلات پرداخت کنیم.
وی با اشاره به راه اندازی کارخانه زغال سنگ کوره بلند شرکت میدکو تا پایان سال جاری در استان کرمان اظهار کرد: این موضوع سبب خواهد شد مشکل زغال سنگ استان کرمان در آینده نزدیک حل شود.
مهندس رزم حسینی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه کار و کارگری اشاره و به حوزه اشتغال استان پرداخت و تصریح کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا ابتدای کار دولت یازدهم، متوسط ایجاد اشتغال د استان کرمان ۲۳ هزار و ۸۰۲ شغل بوده که این مهم در دولت یازدهم با ایجاد ۳۰ هزار شغل شروع و در سال گذشته این رقم به حدود ۴۰ هزار شغل رسید.
استاندار کرمان با اشاره بر اینکه اگر می خواهیم به نقطه تعادلی در حوزه اشتغال استان دست پیدا کنیم باید سالانه ۷۰ هزار فرصت شغل ایجاد کنیم تصریح کرد: این موضوع در حالی است که در شرایط فعلی حداکثر می توانیم بین ۴۰ تا ۵۰ هزار شغل ایجاد کنیم و برای پر کردن این گپ موجود تا شرایط تعادلی سالی ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری را در سطح استان کرمان داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه باید زمینه ای را فراهم کنیم تا فضای وحدت آمیز و تعاملی صورت گیرد تا هرسرمایه گذاری که به استان کرمان وارد می شود احساس کند مسئولین استانی به دنبال کمک به آن هستند اظهار کرد: خوشبختانه در این راستا اقداماتی با حضور معین های اقتصادی صورت گرفته و امیدواریم این کار با سرعت هرچه بیشتری ادامه پیدا کند.
مهندس رزم حسینی خواستار برگزاری تورهای بازدید از الگوی های معین های اقتصادی مقاومتی در استان شد و اظهار کرد: بخشی از ایجاد اشتغال استان کرمان به دلیل معدنی بودن این استان، می تواند متمرکز به گردشگری در حوزه معدنی باشد.
وی با تاکید بر اینکه ظرفیت معدنی استان کرمان در حال افزایش است که این امر می تواند به ایجاد اشتغال استان کمک کند، به تشریح برخی از این ظرفیت ها پرداخت و افزود: در این دولت شاهد تولید کاتد مس برای اولین بار در این استان بودیم که ای موضوع هم اکنون با شتاب بیشتری در حال گسترش است به طوری که استان کرما ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن تولید کاتد مس را دارد.
مهندس رزم حسینی با اشاره به اینکه در حوزه های مس، کرومیت و حتی زغال سنگ استان کرمان طرفیت تولید را دارا می باشد ادامه داد: نقشه فولاد استان کرمان در اجرا به پایان رسیده است و دیگر سرمایه گذاری و گسترش جدیدی را در این حوزه نخواهیم داشت و هم اکنون زنجیره تولید فولاد در استان کرمان تکمیل می باشد.
عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان در ادامه گریزی به وضعیت اقتصادی کشور زد و گفت: در گذشته اقتصاد کشور به دلایل مختلفی، آسیب های فراوانی دیده ک ترمیم این موضوع قطعا زمان بر خواهد بود اما از سوی دیگر نباید مردم را ناامید کنیم زیرا این کشور پتانسیال های فراوانی دارد که تنها یک نمونه آن در این است که طبق آمار بانک جهانی، ایران جزء کشورهایی است که سالانه ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد دلار افزایش تولید ناخالصی را دارد که خود نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی از بنیه قوی اقتصادی برخوردار است.
وی به برخی از اقدامات استان کرمان در دولت تدبیر و امید در شرایط کنونی اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲۳ هزار میلیار تومان در دولت تدبیر و امید پروژ افتتاح و به بهره برداری رسید ضمن آنکه در مردادماه سال جاری نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه دیگر با حضور رییس جمهور در استان افتتاح خواهد شد که نشان می دهد ظرفیت های اقتصادی استان کرمان بسیار بالا می باشد.
مهندس رزم حسینی در بخش پایانی سخنان خود به دغدغه های نمایندگان حوزه کار و کارگری اشاره و گفت: از تشکل های کارگری و کارفرمایان استان کرمان به واسطه صبر و تحمل که داشته تشکر
می کنیم ضمن آنکه همواره خواسته های به حق آنان را پیگیری و دنبال کرده و خواهیم کرد.
استاندار کرمان به این اعتراضات اشاره و ادامه داد: همواره در شورای تامین استان در دولت تدبیر و امید بر پرهیز از حرکت قهرآمیز با کسانی که به حق اعتراض دارند تاکید داشته و همین امر نیز سبب شده که تجمعات نارضایتی در استان کرمان در سال گذشته نسبت به سال ۹۵، حدود ۱۵ درصد کاهش پیدا کند که یکی از دلایل آن تاکید بر موضوع «گفتمان» بوده است.
عالی ترین مقام اجرایی استان کرمان با تاکید بر اینکه همواره مدافع حقوق کارگران هستیم و اجازه نمی دهیم حق و حقوق این قشر زحمت کش پایمال شود گفت: همواره در شورای تامین استان کرمان روحیه تعاملی، وفاق، مدارا و رفتار با عزت را در مقابله با معترضین به حق دنبال کرده و خواهیم کرد.

افزایش ۵ درصدی جذب کارگر در استان کرمان نسبت به سال گذشته
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به وجود ۴۳ هزار کارگاه ثبت شده در کارگاه بیمه تامین اجتماعی در استان کرمان اظهار کرد: ۳۰۸ هزار نفر کارگر بیمه شده اجباری را داریم که نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش جذب کارگر را داشته ایم که این مهم به همت استاندار کرمان و اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در سطح استان بوده است.
آقای رضا اسماعیلی اظهار کرد: قانون کار در سال ۶۹ تصویب شد و بعد از آن همه دولتها بنا بر اصلاح این قانون را داشتند که متاسفانه این کار تاکنون به صورت ابتر باقی مانده است و امیدواریم با توجه به تغییرات صورت گرفته در کشور و دنیا، موضوع اصلاح قانون را در مقتضی زمانی خودش را داشته باشیم.
وی با اشاره به تغییرات قانون کار و بیمه و افزایش تعداد بیمه گذاران در سال های گذشته تصریح کرد: افزایش جمعیت کاری سبب شده وظایف اداره کل تعاون، کار و رفا اجتماعی بیشتر شود ضمن آنکه باید تاکید کرد در دولت تدبیر و امید، سیاست وزارت کار و ادارات زیر مجموعه آن، مبتنی بر حمایت سه جانبه از دولت، کارگر و کارفرما بوده است تا بتوانیم کمترین تنش را داشته باشیم.
آقای اسماعیلی با اشاره به عملکرد حوزه کارگری در استان کرمان اظهار کرد: ۶۴۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در استان کرمان وجود دارد که از لحاظ درصد استان اول کشور و از لحاظ تعدادی رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده ایم که با این حجم کارگری اما شاهد هستیم خوشبختانه کمترین تنش ها ی کارگری و کارفرمایی را در سطح استان داشته که نشان از تعامل خوبی بین این دو بخش است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان با اشاره به وجود ۴۳ هزار کارگاه ثبت شده در کارگاه بیمه تامین اجتماعی در استان کرمان اظهار کرد: ۳۰۸ هزار نفر کارگر بیمه شده اجباری را داریم که نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش جذب کارگر را داشته ایم که این مهم به همت استاندار کرمان و اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در سطح استان بوده است.
وی در پایان خاطر نشان کرد: احساس خوبی در بین جامعه کارگری و کارفرمایی در استان کرمان به واسطه رشد و توسعه اقتصادی در سطح استان در دولت تدبیر و امید ایجاد شده است.

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها