15
  • ۰۲ آذر ۱۳۹۴
  • ۱۹:۲۹
با رده ای بالاتر از بعضی روزنامه های سراسری پایتخت از جمله ابرار

روزنامه واقعه جزو ۶۰ روزنامه برتر کشور معرفی شد

در حالی دو شاخص «سایت اینترنتی» و «انتشار رسمی آیین‌نامه اخلاق حرفه‌ای» (شامل ٦ امتیاز)  از این طرح حذف شدند که روزنامه واقعه در هر دم مورد دارای حداکثر امتیاز بود

روزنامه واقعه با داشتن عنوان نخستین روزنامه استان کرمان در موضوع چاپ چهار رنک ، «انتشار رایگان در نوروز»،  «برگزاری نظرسنجی »، «توزیع مویرگی» در زمره مصادیق نوآوری یا مزیت خاص قرار گرفت اما از آنجا که  تشخیص نوآوری برعهده کمیته تخصصی منتخب انجمن صنفی روزنامه های غیردولتی بوده و کمیته یادشده در این مرحله ایجاد تنوع به هر صورت (در شکل و محتوای روزنامه ها) را به عنوان نوآوری تلقی نکرد لذا در این بخش نیز امتیاز این روزنامه لحاظ نگردید.

 

 

مدیر عامل کانون روزنامه نگاران استان کرمان از اعلام اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی مبنی بر انتشار نتایج رتبه بندی روزنامه های کشور خبر داد.

وی گفت: در حالی دو شاخص «سایت اینترنتی» و «انتشار رسمی آیین‌نامه اخلاق حرفه‌ای» (شامل ٦ امتیاز)  از این طرح حذف شدند که روزنامه واقعه در هر دم مورد دارای حداکثر امتیاز بود وی افزود: روزنامه واقعه با داشتن عنوان نخستین روزنامه استان کرمان در موضوع جاپ جهار رنک ، «انتشار رایگان در نوروز»،  «برگزاری نظرسنجی »، «توزیع مویرگی» در زمره مصادیق نوآوری یا مزیت خاص قرار گرفت اما از آنجا که  تشخیص نوآوری برعهده کمیته تخصصی منتخب انجمن صنفی روزنامه های غیردولتی بوده و کمیته یادشده در این مرحله ایجاد تنوع به هر صورت (در شکل و محتوای روزنامه ها) را به عنوان نوآوری تلقی نکرد لذا در این بخش نیز امتیاز این روزنامه لحاظ نگردید . لازم به ذکر است آمار نشریات دارای مجوز و در حال انتشار سراسر کشور  ۵۶۷۹ نشریه  است.ضمن آنکه استان کرمان (شمال) دارای ۱۶۶ نشریه دارای مجوز و ۱۰۲ نشریه در حال انتشار است لازم به ذکر است روزنامه های اصفهان ،خراسان و سمنان بالا تر از روزنامه واقعه کرمان قرار گرفتند.

در متن اطلاعیه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی اطلاعیه آمده است:
در راستای تلاش برای ارتقای حرفه ای رسانه های کشور و تعیین شاخص هایی یکسان برای ارزیابی عملکرد آنها، پس از چند ماه بررسی کارشناسی، نتیجه اجرای طرح رتبه‌بندی روزنامه‌های کشور به منظور آگاهی مدیران محترم رسانه ها، محققان و پژوهشگران ارتباطات و نیز استفاده دستگاه های دولتی به شرح زیر منتشر می شود. این رتبه‌بندی براساس شاخص‌های اعلام شده در سایت معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی و در بازه زمانی نیمه‌دوم سال ٩٣ صورت گرفته است. شاخص‌های طرح رتبه‌بندی در سه‌محور «محتوایی»، «چاپ و توزیع» و «بنگاهی/ توسعه‌ای» شامل ٢٩ شاخص طی جلسات متعدد کارگروه توسعه مطبوعات و پس از بررسی‌های کارشناسی و اخذ نظرات مشورتی برخی مدیران مسوول رسانه‌های کشور تهیه و پس از تعیین روزهای مورد بررسی از بازه زمانی نیمه دوم سال ٩٣ (شنبه ٥ مهر، یکشنبه ١٨ آبان، دوشنبه ١٠ آذر، سه شنبه ١٦ دی، چهارشنبه ٢٩ بهمن و پنج شنبه ٢١ اسفند) در اختیار روزنامه‌های سراسری و محلی قرار گرفت تا به‌صورت داوطلبانه و بر اساس خوداظهاری در طرح رتبه‌بندی شرکت‌ نمایند.

گفتنی است در مراحل اجرا دو شاخص «سایت اینترنتی» و «انتشار رسمی آیین‌نامه اخلاق حرفه‌ای» (شامل ٦ امتیاز) که یا دارای نمره یکسان و یا فاقد امکان دقیق راستی آزمایی بودند از این طرح حذف شدند. این طرح هرچند ممکن است دارای اشکالاتی باشد اما به مرور و با اخذ نظرات کارشناسی مدیران و همکاران رسانه‌ای تکمیل خواهد شد تا به ‌عنوان تجربه‌ای بدیع بتواند پایه اولیه در رتبه‌بندی واقعی روزنامه‌های کشور و طراحی مسیر ارتقاء کیفی و کمی فعالیت آنان قرار گیرد.

ماتریس مورد نظر شامل جدول امتیاز نهایی شاخص های طرح رتبه بندی در ٩١ روزنامه کشور است که به صورت تفکیکی و دارای قابلیت‌ مقایسه ارائه می‌گردد. در خصوص شاخص “نوآوری یا مزیت خاص” قابل ذکر اینکه تشخیص نوآوری برعهده کمیته تخصصی منتخب انجمن صنفی روزنامه های غیردولتی بوده و کمیته یادشده در این مرحله ایجاد تنوع به هر صورت (در شکل و محتوای روزنامه ها) را به عنوان نوآوری تلقی نکرده و تنها نوآوری های فنآورانه و یا مدیریتی را از اظهارکنندگان پذیرفته است. در این زمینه مواردی چون «داشتن عنوان نخستین روزنامه در موضوعی خاص»، «انتشار رایگان در نوروز»، «توزیع در کترینگ هوایی و ریلی»، «برگزاری نظرسنجی هفتگی»، «توزیع مویرگی» و «انتشار ضمائم رایگان» و موارد مشابه در زمره مصادیق نوآوری یا مزیت خاص ارزیابی نشده است.

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها