ContentImages_80943
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ۸:۱۰

طرح جامع اقتصاد کشاورزی طی سه ماه آینده در کرمان اجرایی می شود

استاندار کرمان گفت: طرح جامع مبتنی بر اقتصاد کشاورزی را از حدود سه ماه آینده در استان کرمان تدوین و اجرایی خواهیم کرد.
علیرضا رزم حسینی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان افزود: بر اساس طرح جامع اقتصاد کشاورزی استان به نحوی اقدام می شود که اینگونه نباشد که کشاورز هر محصولی را که خواست بکارد و در فروش آن با مشکل روبرو شود.
وی با اشاره به اینکه سیاست توسعه استان در سال ۹۷ را بر اساس اسناد بالادستی از جمله برنامه ششم توسعه دنبال می کنیم، گفت: در سال جاری تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی را نیز به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد.
رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان، اظهار کرد: استان کرمان در شرایط بسیار ویژه ای قرار گرفته است و آثار بی توجهی، بی برنامگی و بی دقتی های انجام شده در گذشته را امروز می بینیم و این اقدامات باعث شده که در بحران جدی آب قرار داشته باشیم و دولت برای حل این مشکلات کارگروه ویژه ای را برای این موضوع تشکیل داده است.
وی گفت: در حالی ۱۲۰ درصد از آب های تجدید پذیر در کشور را استفاده می کنیم که میانگین جهانی در این زمینه ۴۰ درصد است و برای حل این مشکل باید سیاست های جدید کشاورزی باید در سطح کشور و استان کرمان اجرایی شود.
استاندار کرمان، موضوع خرده مالکی و نبود یکپارچگی اراضی را از مشکلات حوزه کشاورزی استان و کشور برشمرد و ادامه داد: این امر باعث شده که راندمان بخش کشاورزی زیر ۲۰ درصد باشد.
وی خاطرنشان کرد: ۶٫۳ میلیارد مترمکعب از آب های زیر زمینی را در استان کرمان استفاده می کنیم که ۶ میلیارد مترمکعب آن مربوط به بخش کشاورزی است.
وی با تاکید بر اینکه صدا و سیما و سایر رسانه ها باید فرهنگ مشارکت کشاورزی را توسعه دهد، گفت: باید از روال سنتی کشاورزی فاصله گرفته و بحران های موجود را مدیریت کنیم.
استاندار کرمان افزود: لازم است که وزارت جهاد کشاورزی برنامه جامع کشت های جایگزین را ارائه کند و البته پیگیری هایی نیز در این زمینه داشته ایم اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.
وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی استان کرمان نیز باید در راستای اجرای طرح اقتصاد کشاورزی در استان کرمان، کشت های مناسب جایگزین را کند.
وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم صورت گرفته است و باید در این حوزه اطلاع رسانی لازم انجام شود، گفت: در حوزه کشاورزی به شکلی کار شده که نابودی منابع کشور را به دنبال داشته است و بخش زیادی از کشور به دشت های ممنوعه تبدیل شده است.
وی بر حضور مدیران در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان تاکید کرد و ادامه داد: درصد بودجه های دولتی نسبت به ظرفیت ها بسیار کم است و باید از ظرفیت های قانونی برایی تامین اعتبارات مورد نیاز استفاده کنیم.
وی بیان کرد: اتمام پروژه های نیمه تمام دولتی نیز باید در دستور کار جدی قرار گیرد و باید مراکز قابل واگذاری در بخش های مختلف از جمله در بخش گردشگری به بخش خصوصی واگذار شود.
رزم حسینی روز سربازان گمنام امام زمان (عج) را گرامی داشت و گفت: سربازان گمنام امام زمان به صورت شبانه روزی برای امنیت این مردم و کشور تلاش می کنند.
*******
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز به ظرفیت های بودجه ای سال ۹۷ اشاره و بیان کرد: در مجموع در بودجه هزینه ای استان حدود ۴۷۰ میلیارد تومان تحقق را داشته ایم که به جز اعتبارات قوه قضاییه که در قالب ردیف مشخص می شود،عملکرد استان ۴۳۷٫۳ میلیارد تومان بوده است که نسبت به ابلاغی در ابتدای سال، ۱۱۰ درصد تحقق را داشته ایم.
جعفر رودری با بیان اینکه در سال گذشته ۷۸۸ میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی داشته ایم، اظهار کرد: در سال گذشته اداره کل راه جنوب حدود ۸۰ درصد ، آب منطقه ای ۵۵ درصد و استانداری حدود ۶۰ درصد جذب اعتبار داشته اند .
وی عنوان کرد: بودجه سال جاری کشور، یک میلیون و ۲۲۲ هزار میلیارد تومان است که ۴۴۴ هزار میلیارد تومان آن بودجه عمومی کشور است و از این میزان ۲۱۵ هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدها است.
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری با توجه به اصلاح ساختارها و واگذاری های انجام شده، استان ها ۳۴ درصد در توزیع بودجه نقش دارند.
رودری گفت: در بودجه استان ۱۴٫۴ درصد افزایش داشته ایم و افزایش بودجه استان از سرجمع تمامی استان های کشور بیشتر است.

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها