20
  • ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
  • ۸:۲۳

مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان کرمان معرفی شد

با حضور حجت الاسلام محمدی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، از خدمات حجت الاسلام قاسمی زاده تجلیل و حجت الاسلام اسماعیل تدینی به عنوان مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان کرمان معرفی شد.
همچنین پروژه های آستان مقدس امامزاده محمد کرمان، تالار چندمنظوره احسان و مدرسه سردار نصرت افتتاح و کلنگ زنی شدند.
پروژه های آستان امامزاده محمد شامل افتتاح دو شبستان به متراژ هر کدام ۲۵۰ مترمربع است که طی دو سال گذشته کلنگ زنی و احداث شده اند و در مجموع با تکمیل آنها ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.
همچنین کلنگ احداث ایوان و سردرب جدید امامزاده محمد از سمت ورودی خیابان ۱۷ شهریور به زمین زده شد.
این ایوان ۲۰۰ مترمربع وسعت دارد و یک میلیارد تومان برای احداث آن برآورد هزینه شده است.
رونمایی از کتاب امامزاده محمد (ع) بن ابراهیم مجاب از دیگر برنامه های سفر رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به کرمان بود که در محل شبستان تازه تاسیس این آستان مقدس صورت گرفت.
این کتاب تألیف حجت الاسلام محمد قاسمی زاده و در تیراژ یک هزار نسخه و به تقریظ آیت الله نوری همدانی به چاپ رسیده است.
همچنین مدرسه ۹ کلاسه سردار نصرتِ موقوفه تربیتی دیلمقانی با اعتبار ۸۰۰ مبلیون تومان افتتاح شد.
بنابراین گزارش، افتتاح تالار چند منظوره احسان نیز از دیگر برنامه های ریاست سازمان اوقاف بود.
یکی از کارکردهای وقف، اقتصادی است
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: یکی از کارکردهای وقف، اقتصادی است و باید مجموعه‌های اقتصادی وقف را بیش از گذشته مدیریت کرد.
حجت‌الاسلام علی محمدی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: ما در این انتخاب هیچ شک و شبهه‌ای نداریم که راه مورد تایید و سعادت ملت ایران در همین راهی است که امام برای ما تبیین کرد و مقام معظم رهبری آن را هدایت می‌کنند و ادامه می‌دهند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان داشت: دشمنان ملت ایران دروغ می‌گویند که ما را دوست دارند به ویژه سران و حکام آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی که ابراز محبت و دوستی می‌کنند، تنها نفاق است و دلیل آن هم مشخص است.
حجت‌الاسلام محمدی عنوان کرد: مشکلات و موانعی که برای ملت ایران درست می‌کنند، بیشترین سختی‌ آن برای ملت ایران است، از برنامه‌های حساب شده دشمن، مایوس و ناامید کردن مردم نسبت به آینده و گذشته انقلاب اسلامی است.
وی ادامه داد: اما دشمنان ما کور خوانده‌اند و اشتباه می‌کنند، این ملت راه خود را شناخته و درست تشخیص داده‌اند، همان طور که ۴۰ سال خداوند این ملت را یاری کرده در ادامه راه هم قطعا نصرت خداوند شامل حال ملت ایران می‌شود.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: اگر کسانی خسته شده‌اند، مردم را به حال خود تصور نکنند و بدانند که آنها پای کار هستند، ملت ایران در روز قدس به صحنه آمدند و نشان دادند که تا آخر برای دفاع از قرآن و اهل بیت ایستاده‌اند.
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به معارفه مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان کرمان بیان داشت: حجت‌الاسلام قاسمی‌زاده قبلا هم عنوان کرده بود که از این مسؤولیت کناره‌گیری کند و در این مدت ۱۲ سال اقدامات مطلوبی نیز در استان کرمان انجام داده‌ و ۸۰ تا ۹۰ درصد برنامه‌های اوقاف در کشور تدوین شده است.
وی عنوان کرد: در زمینه ارزیابی ادارات اوقاف در استان‌ها، مولفه‌های متعددی از جمله اجرای نیات واقفان وجود دارد و پول موقوفات و امامزاده‌ها در همان زمینه خرج می‌شود و هیچ تداخل و برداشت غیری از آنها وجود ندارد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار داشت: بزرگترین اختلاف ملکی با یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار میان سازمان اوقاف و سازمان منابع طبیعی بود که در تفاهم‌نامه‌ای یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن تعیین تکلیف شده است.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه اخذ سند رسمی از سال ۱۳۱۰ تا پایان ۸۸، ۶۵ هزار سند رسمی برای موقوفات گرفته شده و از سال ۸۹ تا ۹۶ بالغ بر ۷۰ هزار سند رسمی موقوفات اخذ شده است.
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به سابقه حجت‌الاسلام تدینی کدیرکل جدید اوقاف کرمان گفت: وی از مدیران پرتحرک و تعامل و اهل صبر است که از این پس به عنوان مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان فعالیت خواهد داشت.
وی ابراز داشت: یکی از کارکردهای وقف اقتصادی است و باید مجموعه‌های اقتصادی وقف را باید بیش از گذشته مدیریت کرد که از قبل نیات واقفان به مردم خدمات داد.
حجت‌الاسلام محمدی گفت: تعهد کرده‌ایم از ظرفیت موقوفات و امامزادگان طبق موازین شرعی و حقوقی عمل کنیم و در هیچ دوره‌ای تاکنون به این اندازه به نیات واقفان عمل نشده بود.
یکی از میدان های بسیار سخت آزمایش الهی، دوران مدیریت است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: یکی از میدان های بسیار سخت آزمایش زندگی، دوران مدیریت است و هرچه حوزه ماموریتی سخت تر باشد مطمئنا امتحانات سخت تر خواهد بود.
حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی اظهار کرد: خداوند هر انسانی را در آزمایش های فراوان زندگی می سنجد.
وی افزود: کسی که در شعار و حرف دم از ایمان بزند کفایت نمی کند و در میدان های سخت و آسان مورد آزمایش الهی قرار می گیرد و یکی از میدان های بسیار سخت دوران مدیریت است و هرچه حوزه ماموریتی سخت تر باشد مطمئنا امتحانات سخت تر خواهد بود و اوقاف یکی از این میدان های سخت و حساس است.
حجت الاسلام علیدادی سلیمانی تصریح کرد: کسانی که در مجموعه اوقاف خدمت می کنند، در هر تصمیم مورد آزمایش واقع می شوند و به همین نسبت اجر و پاداش آنها نیز بزدگ است.
امام جمعه کرمان بیان کرد: هر انسانی در دوران مدیریت حتما دچار مسائل فراوانی می شود که مثبت یا ناقص است و عاقلانه و عادلانه است که افراد را به صورت معدلی مورد سنجش قرار بدهیم.
مساحت این تالار یک هکتار و زیربنای آن ۱۴ هزار مترمربع است.
مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: در ۱۲ سال گذشته ۱۲ هزار سند اجاره با متصرفین اوقافی تنظیم شده و ۳ هزار و ۶۹۲ سند مالکیت برای موقوفات گرفتیم که ۵۰ هزار رقبه موقوفات استان از این طریق سند دار شده اند.
حجت الاسلام محمد قاسمی زاده اظهار کرد: کار در اوقاف بسیار سخت، حجیم و کار پرتوقعی است که در ۱۲ سال حضور بنده در اوقاف تعامل شایسته‌ای با دستگاه‌های اجرایی داشتیم و با تفاهم و روابط حسنه سعی کردیم حق موقوفات را اجرا کنیم.
وی با بیان اینکه در این سال‌ها واقعی سازی قیمت اراضی موقوفات را دنبال کردیم، افزود: تلاش ما اجرای دستورالعمل ها و رعایت قانون بوده و در حوزه وقف و موقوفات با هیچکس تبانی نکردیم.
حجت‌الاسلام قاسمی زاده با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر با حداقل بودجه و امکانات در حوزه اوقاف کارهایی انجام داده ایم، بیان کرد: ۶۸ میلیون تومان از اعتبارات دولتی برای مصلی‌ها و مساجد استان پرداخت شده و بیش از ۳ میلیارد تومان به بقاع متبرکه فاقد درآمد کمک کرده‌ایم.
مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: ۴۵ هزار مترمربع ساخت و ساز در بقاع متبرکه صورت گرفته و بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان در ۴۷ موقوفه سرمایه گذاری شده که تالار احسان یکی از این موارد است و تاکنون ۲۵ میلیارد تومان برای احداث این پروژه چندمنطوره هزینه شده است.
وی افزود: در ۱۲ سال گذشته ۱۲ هزار سند اجاره با متصرفین اوقافی تنظیم شده و ۳ هزار و ۶۹۲ سند مالکیت برای موقوفات گرفتیم که ۵۰ هزار رقبه موقوفات استان از این طریق سند دار شده اند.
حجت‌الاسلام قاسمی زاده تصریح کرد: در این مدت ۵۲۲ هکتار از اراضی مورد اختلاف بین اوقاف و منابع طبیعی تعیین تکلیف شده است.
وی بیان کرد: همچنین در ۱۲ سال گذشته ۹۰۰ وقف جدید در استان کرمان ثبت شده که ۱۰۰ مورد از آنها با توجه به رویکرد مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری بوده است.
مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه استان کرمان در پایان اظهار کرد: در سال های اخیر با هزینه اوقاف ۱۲ هزار نفر روحانی را به مناطق مختلف اعزام کرده ایم.
وقف و مشارکت های مردمی از امتیازات برجسته استان کرمان است
سرپرست معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان گفت: یکی از امتیازات ویژه و شاخصه های مهم استان کرمان وقف و مشارکت های مردمی است.
آقای حمید ملانوری اظهار کرد: یکی از اثرگذارترین و بهترین اقدام برای ماندگار شدن نام انسان ها حضور در امور خیریه و اجتماعی است که مهم ترین آن از نظر دین ما وقف است.
وی افزود: یکی از امتیازات ویژه و شاخصه های مهم استان کرمان وقف و مشارکت های مردمی است.
ملانوری تصریح کرد: گذشتگان ما از دوران گذشته با دید بسیار عمیق، خردمندانه و مردمی برای خدمت به همنوعان وقف کرده اند.
وی با اشاره به وقف بر مباحث اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، بیان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری باید نیازهای واقعی جامعه مورد توجه و فرهنگ حسنه وقف در این مسیرها قرار بگیرد از جمله آنها؛ پیشرفت علم، کارآفرینی، تعامل و رفع مشکلات اقتصادی می‌باشد.
سرپرست معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان در ادامه گفت: توجه به استفاده از ظرفیت های انسانی و اتحاد و همفکری برای بهره برداری از ظرفیت ها از مهم ترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و حضور جدی مردم و مشارکت آنها را نیاز داریم.
وی افزود: در ۵ سال گذشته با حضور آقای «رزم حسینی» استاندار سابق ایده های جدیدی در استان کرمان مطرح شد که سرآمد آنها اتحاد و همدلی مسوولان و بخش خصوصی بود.
آقای ملانوری تصریح کرد: احداث و احیاء پروژه های مختلف عمرانی و موقوفات در راستای برنامه های توسعه ای و اقتصاد مقاومتی استان است که حول شعار وحدت حول محور ولایت و توسعه صورت گرفته است.
وی بیان کرد: بیشترین عامل موفقیت در این سال ها همدلی، همفکری و شناسایی ظرفیت ها بود و استان کرمان در قالب حکومت محلی این افتخار را دارد که برنامه های اقتصاد مقاومتی آن در قلعه گنج به تایید مقام معظم رهبری رسیده است.
فلسفه وقف نوعدوستی است
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: وقف در خدمت مردم و برای رفع مشکلات مادی و معنوی مردم است و در واقع، فلسفه وقف نوعدوستی است.
حجت الاسلام اسماعیل تدینی اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد موقوفات استان کرمان مربوط به امام حسین علیه السلام است.
وی افزود: بنده ۲۰ سال در اوقاف کار کرده ام و مسائل را درک می کنم و می دانم آقای قاسمی زاده چه کارهای ارزشمندی انجام داده است.
حجت الاسلام تدینی در ادامه با بیان اینکه اوقاف، سازمان برنامه محور است، تصریح کرد: ۱۷۸ برنامه و شناسه در ادارات کل اوقاف کشور داریم که براساس موقوفات کار می کنند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با بیان اینکه وقف در خدمت مردم و برای رفع مشکلات مادی و معنوی مردم است و در واقع، فلسفه وقف نوعدوستی است اظهار کرد: سعی می کنیم براساس نیات واقفین خدماتی را به جامعه بدهیم.

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها