• ۱۵ مهر ۱۳۹۶
  • ۷:۰۰
مدیر پروژه ملی صندوق های اعتباری خرد محلی:

هدف از تشکیل صندوق های خرد محلی، توانمند سازی، مشارکت و بهره مندی زنان روستایی از تسهیلات صندوق است

مدیر پروژه ملی صندوق های اعتباری خرد محلی  اظهار داشت: هدف از تشکیل صندوق های خرد محلی،  توانمند سازی، خودباوری، مشارکت گروهی و دسته جمعی،  ایجاد اعتماد به نفس در زنان روستایی و دسترسی آنان به منابع بیشتر، بهره مندی از تسهیلات و امکانات صندوق است.

کارگاه توجیهی صندوق های خرد محلی با حضور خانم دکتر مافی مدیر پروژه ملی صندوق های خرد محلی و خانم کشاورز معاون مدیریت توانمندیهای صندوق کار آفرینی امید و خانم حسینی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان و حکیمی نیا مدیر صندوق کارآفرینی امید کرمان و مسئولین جهاد کشاورزی از جمله مدیر هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی استان کرمان برگزار شد.
خانم مافی با تاکید بر اینکه طرح صندوق اعتباری خرد زنان روستایی نتایج مطلوبی را برای زنان روستایی به ارمغان آورده است خاطرنشان کرد: در گذشته زنان روستایی موفق به گرفتن هیچ اعتباری از بانک‌ها نبودند و امروز این طرح عاملی برای دسترسی زنان روستایی به اعتبارات شده است.
مدیر پروژه ملی طرح توسعه حمایت از صندوق های اعتبارات خرد زنان روستایی با اشاره به اینکه متقاضیان این صندوق‌ها در استان‌های کشور رو به افزایش است افزود: در مدت ۵ سال، طرح صندوق اعتباری خرد زنان محلی در کشور توسعه پیدا کرد و هم اکنون تمامی استان‌های کشور تحت پوشش صندوق خرد زنان روستایی قرار دارد.
خانم مافی مدیر ملی پروژه صندوق های خرد محلی بیان داشت : بیش از ۴۵ هزار نفر از مزایای این صندوق ها بهره مندند و تا پایان سال آینده ۹۰۰ صندوق دیگر ایجاد خواهد شد .
وی گفت در این کارگاه آموزشی ،کارشناسان جهاد کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید با کارکردهای این صندوق ها بیشتر آشنا شده اند .
وی همچنین یاد آور شد: هدف از تشکیل صندوق های خرد محلی، توانمند سازی، خودباوری، مشارکت گروهی و دسته جمعی ، ایجاد اعتماد به نفس در زنان روستایی و دسترسی آنان به منابع بیشتر ، بهره مندی از تسهیلات و امکانات صندوق است.
خانم حسینی مدیر کل امور بانوان و خانواده استان نیز تاکید کرد : در حدود ۲۰۰۰ نفر زن کار آفرین در کرمان شناسایی شده اند و کار شناسایی هنوز ادامه دارد . وی با اشاره به اینکه زنان توانمند کرمانی توانمندی های خود را در طول سالیان گذشته به اثبات رسانده اند و در این دوره بیش از هر زمان نیازمند حمایت همه جانبه هستند تا استعداد های خود را متبلور سازند .
وی ضمن حمایت از صندوق های خرد محلی افزود در حوزه مشارکت زنان کرمانی در امر کار و اشتغال و کمک به اقتصاد خانواده باید آنان را ترغیب و تشویق نمود و در آنان انگیزه ایجاد کرد همچنین تدوین برنامه و نقشه راه برای بانوان روستایی و ترغیب آنان به تولیدات با کیفیت و ایجاد رقابت و حمایت ازصنایع ساخت آنان از مرحله تولید تا عرضه ،اشتغال پایدار را به همراه خواهد داشت .
خانم کشاورزمشاور امور بانوان صندوق کار آفرینی امید در کشور نیز بیان داشت : در پروژه ۶۰۰ صندوق که انجام شد به این منزله نیست که در مراحل بعد آنها را رها کنیم بلکه تاکید ما حمایت از آنان تا مرحله توانمند سازی است و هدف دیگر ما دسترسی زنان روستا به منابع مالی است ما تلاش خواهیم کرد ضمن حمایت از تولیدات آنان در مرحله فروش هم آنها را کمک کنیم همچنین با برگزاری جشنواره ها تولیدات آنان را معرفی کنیم و جهاد کشاورزی هم باید همت کند و در بخش نظارت و تولید با کیفیت مراقبت های لازم را داشته باشد .
حکیم نیا مدیر صندوق کار آفرین امید استان نیز در سخنان خود به ظرفیت های این استان در حوزه های مختلف اقتصادی اشاره کرد و افزود: صنایع بزرگی در استان کرمان وجود دارد که توانمندی و ذوق مردمی در این صنایع به وضوح دیده می شود.
وی با بیان اینکه کرمان در صنایع مختلفی رتبه های برتر کشوری را به خود اختصاص داده است تصریح کرد: صنعت شال بافی یکی از صنایعی است که در دیار کریمان قدمتی بیش از هزار سال دارد و کرک و قالی کرمان نیز در دنیا شناخته شده است .
وی با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی زیرساخت های خوبی در روستاهای استان کرمان اجرا شد خاطرنشان کرد: امروز چاره ای نداریم جز اینکه در این روستاها ارزش افزوده ایجاد کنیم و اگر این کار را انجام ندهیم قطعا شاهد مهاجرت بیش از پیش روستائیان خواهیم بود.
مدیر صندوق کارآفرینی امید استان کرمان به اجرای طرح های اشتغالزا در روستاها اشاره کرد و گفت: از آنجا که در مسیر راه اندازی مشاغل کوچک و خانگی با مشکلاتی همچون ‹بانک پذیر نبودن این طرح ها› مواجه بودیم، تاسیس و راه اندازی صندوق های خرد روستایی در دستور کار قرار گرفت.
حکیم نیا تصریح کرد: در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی ‹قلعه گنج› راه اندازی ۲۰۰ صندوق خرد پیش بینی شد که تاکنون تعداد ۱۲۰ صندوق راه اندازی شده و تشکیل ۸۰ صندوق دیگر نیز در دست اقدام است.
وی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم در راستای تقویت معیشت خانواده های روستایی گام های موثری برداریم اظهار کرد: در حال حاضر راه اندازی تعداد ۹۵ صندوق خرد روستایی به عنوان سهمیه حوزه شمال استان کرمان پیش بینی شده که با ظرفیت بسیار بالای این استان متناسب نیست و برای استفاده هر چه بهتر از ظرفیت ها، می خواهیم این سهمیه افزایش یابد.
رستگار مدیر هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی نیز از آموزش و ساماندهی زنان تسهیلگر روستایی سخن گفت و سپس از مسائل و مشکلات صندوق های اعتبارات خرد از جمله نداشتن جایگاه مناسب در سیستم مالی و بانکی و عدم وجود مجوز های بهداشتی جهت عرضه تولیدات و ضعف سیستم بازاریابی و تلاش مسئولین در رفع این مشکلات سخن گفت .

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها