File.aspx
  • ۱۰ مرداد ۱۳۹۷
  • ۷:۲۶

کسب رتبه برتر استان کرمان در اجرای اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان گفت: استان کرمان در اجرای اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶ رتبه برتر را کسب کرد.
دکتر جعفر رودری در نشست خبری با اصحاب رسانه تشریح جهت‌گیری‌های اقتصادی سال‌جاری را از اهداف تشکیل این نشست خبری ذکر کرد و گفت: براساس آسیب‌شناسی که در راستای برنامه‌های توسعه در استان انجام شد، باوجود تدوین اهداف اما در تحقق اهداف استانی موفق نبودیم که ریشه آن در عدم مشارکت بین ارکان مختلف بوده است.
وی اعتماد متقابل بین دولت، ملت و بخش خصوصی از ارکان مشارکت برشمرد و عنوان کرد: ریشه اعتماد، شناخت است لذا باید شناخت درستی از برنامه‌ها وجود داشته باشد و باید برنامه‌ها را به درستی معرفی و اطلاع‌رسانی کنیم که در این راستا باید اطلاع رسانی و تبادل اطلاع در جامعه به شکل مطلوبی ایجاد شود و در این مقطع خاص و حساس بسیاری از نابسامانی های اقتصادی که در جامعه وجود دارد، حرکت‌های انتزاعی در اقتصاد نیستند بلکه یک اتفاق غیر واقعی در اقتصاد بوده که برگرفته از جو روانی است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به جهت‌گیری‌های بودجه سال‌جاری اظهار کرد: برنامه بودجه‌ای یک برنامه کوتاه مدت یک ساله است.
وی اعتبار اختصاص یافته برای تسویه اسناد خزانه را ۲ هزار میلیارد تومان که برای تهاتر بدهی‌های دولت با اشخاص حقیقی و حقوقی اعلام کرد و گفت: تکمیل پروژه‌های نیمه تمام از اولویت‌های دیگر استان است همچنین ۳۶ درصد بودجه استان که حدود ۴۶۰ میلیارد تومان است به مسایل آب و کشاورزی و بخش‌هایی که از خشکسالی تاثیر می گیرند، تخصیص یافته است.
این مقام مسئول به اولویت‌بندی دستگاه‌ها به لحاظ تخصیص اعتبار اشاره و مطرح کرد: اداره آب و فاضلاب روستایی با ۱۲٫۵ درصد بودجه (حدود ۱۲۷ میلیارد تومان)، آب فاضلاب شهری با ۱۰ درصد (بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان) و اداره کل راه و شهرسازی؛ بیشترین میزان از لحاظ تخصیص اعتبار از بودجه استان را به خود اختصاص داده‌اند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان سال ۹۶ را به لحاظ تخصیص بودجه‌ای،سال خوبی عنوان کرد و گفت: در ۴ ماهه اول سال گذشته، ۲۹۸ میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشته بودیم که در مدت مشابه سال جاری این رقم تخصیص به ۴۶۷٫۶ میلیارد تومان تخصیص افزایش یافته که رشد ۵۷ درصدی را نشان می‌دهد.
وی از کسب رتبه نخست استان کرمان در سال ۹۶ براساس ارزیابی سازمان برنامه بودجه کشور در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: استان کرمان در سال ۹۵ استان کرمان رتبه سوم را کسب کرد.
دکتر رودری با اذعان براینکه با نام اقتصادمقاومتی و ذیل چتر اقتصادمقاومتی، اقدامات معتبر و ثمربخشی در قالب پروژه‌های مصوب استان، مورد تصویب و به اجرا گزارده شده، عنوان کرد: قطعا برخی از پروژه‌ها در قالب اقدامات جاری قابلیت انجام داشت اما با قاطعیت باید دانست طرح و تصویب آنها در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان موجب تحرک و شتاب بیشتری در اجرا می‌شد.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان در تشریح کسب رتبه برتر استان کرمان در اجرای اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶ اظهار کرد: استان کرمان در سال گذشته در حوزه محتوا با کسب ۶۰ امتیاز، در حوزه پروژه‌های برجسته تحت عنوان پروژه‌های ویژه و خاص با تبیین ۱۱۰ پروژه معادل ۲۶ درصد کل پروژه‌ها و در بحثگزارش دهی، اجرا و سازماندهی این برنامه ها؛ توانست براساس ارزیابی‌های مرحله دوم عملکرد سال ۹۶ استان‌ها در خصوص اقتصاد مقاومتی؛ با کسب ۹۹ امتیاز رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص دهد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان ادامه داد: در ستاد مقاومتی استان کرمان ابتدا پروژه های که نقش پیشران در منطقه و پویایی استان را ایفا کند، تعریف شد که در این راستا ۱۶۴ پروژه اولیه بررسی و به کمیته‌های ذیربط ارجاع داده شده‌ که در این هفته این پروژه‌ها نهایی خواهند شدکه با توجه به برش ملی به ۲۵۰ پروژه مهم در سطح استان خواهیم داشت.
وی با بیان این مطلب که مشارکت بخش غیردولتی باید در برنامه ها دیده شوند، اظهار کرد: با رویکرد مردمی کردن اقتصادمقاومتی برنامه‌ها را تبیین می‌کنیم.
دکتر رودری ادامه داد: شناسایی و آسیب‌شناسی که از سال گذشته داشته‌ایم باید مدنظر داشت که همه برنامه‌ها را نمی توان در قالب پروژه‌ای تدوین کنیم لذا آنها را در قالب برنامه و طرح تدوین می‌کنیم که تاکنون ۱۵ برنامه مصوب شده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان افزود: سازمان صنعت و معدن استان عارضه یابی و آسیب شناسی بنگاه‌های اقتصادی را دارد تا در کارگروه‌ها استانی تصمیم‌گیری برای رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی انجام شود.
وی با بیان این مطلب که برنامه اجرایی کشت مبتنی بر اصلاح الگوی کشت بهینه و طراحی مدل مشارکت اجتماعی در دستور کار سازمان و استانداری کرمان قرار گرفته است، تصریح کرد: اشتغال یکی از دغدغه‌های مهم کشور و استان است که حدود ۱۰۰ هزار نفر بیکار در استان داریم و هر ساله ۳۵ هزار نفر به این آمار اضافه می‌شود که ما باید سالانه ۴۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کنیم لذا باید نگاه دانشگاه‌ها و فرهنگ خانوار به سمتی برود که دیگر جویای شغل در دستگاه‌های دولتی نباشند.
دکتر رودری عنوان کرد: برای رفع مشکل بیکاری تبصره ۱۸ و اشتغال روستایی از سال گذشته کلید خورد، ۶۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای تامین مالی این کار در کشور در سال جاری دیده شده است که ۱۲۴ میلیارد تومان آن سهم استان کرمان است.
وی توسعه مناطق از دیگر برنامه‌ها ذکر کرد و ادامه داد: برای محرومیت‌زدایی طرح توسعه پایدار روستایی در دستور کار قرار گرفت که در سال گذشته ۳۵۹ روستا در ۸ منظومه در استان کرمان انتخاب شدند و در سال‌جاری نیز ۴۶۲ روستا به آن اضافه خواهد شد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با اشاره به طرح بهره وری و مدیریت سبز خاطر نشان کرد: ۲٫۸ درصد تحقق بهره وری در نظر گرفته‌ایم و سالانه باید حدود یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل تحقق بهره‌وری کسب کنیم، گفتنی است که در این بخش نیاز به سرمایه گذاری جدید نداریم.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان اظهار کرد: واگذاری طرح های عمرانی به بخش های غیر دولتی، گفتمان سازی اقتصادمقاومتی، سازگاری استان کرمان با کم آبی، کاهش آسیب های اجتماعی، توسعه اقتصاد دانش بنیان از دیگر برنامه‌ها می‌باشند.

Share This Post

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
  • Unddddtitled-1
  • 50G news
  • 5.26
  • تلگرام
  • 1
  • تبلیغ واقعه
پیشخوان خبر/صفحه۱
1
پیشخوان خبر/صفحه ۲
2
پیشخوان خبر/صفحه۳
3
پیشخوان خبر/صفحه۴
4

یادداشت ها

  • پربیننده ترین ها